Kanyon Kontrol Listesi (Canyoning checklist)

Teknik Bilgi ve Tecrübelerini Paylaşmak İsteyen Tüm Kanyoncuları Buraya Bekliyoruz.
yavuz
Mesajlar: 1
Kayıt: Cum Eyl 08, 2017 8:33 am

Kanyon Kontrol Listesi (Canyoning checklist)

Mesajgönderen yavuz » Pzt Eyl 11, 2017 6:46 pm

KANYON KONTROL LİSTESİ
Bu kontrol listesi,sizin kanyon maceranıza hazırlığınızda bir kılavuz görevi görmesi için hazırlanmıştır.
 Grubunuzun sayısını 6 yı geçmeyecek şekilde sınırlandırın.Büyük grupları küçük gruplara ayırın.Küçük gruplar daha etkili hareket ederler.
 Kendinizin ve grubunuzun her bir üyesinin beceri ve kabiliyetlerini bilin ve grubunuzun en tecrübesiz üyesinin yapabileceklerinin üstüne asla çıkmayın.Dar bir kanyon ip inişi öğrenmeye uygun bir alan değildir.kanyona girmeden önce bu becerilerin öğrenilmesi ve geliştirilmesi gerekir.
 Kanyona girmeden önce rota bilgisinin doğruluğundan emin olun.Kanyon koşulları mevsimlere göre kanyonlar da yıldan yıla değişiklikler gösterir.En iyi teknik raporlar bile zamanla geçerliliğini yitirecektir.
 Su havzalarını iyi inceleyin.Bölgeye ait ,ihtiyacınız olan hava durumu bilgisini belirleyecek kapsamlı kontrolleri yapınız.Bunları yaparken yağış,kar ve baraj gibi diğer risk faktörlerini göz önünde bulundurun.
 Gitmeyi planladığınız bölgedeki yerel yetkililer ile kamp,yürüyüş ve ekipman kullanımı konusunda gerekli izinle için temasa geçin.
 Yerel ve bölgesel hava raporlarını temin ederek kontrol ediniz.
 Olası tahliye (kaçış) rotalarını belirlemek için haritanız üzerinde çalışmalar yapınız.
 İleride geri çekilme veya kaçış konusunda planlama yapınız.
 Yön becerilerinizi geliştiriniz.Kanyonun detaylı bir topoğrafik haritasını (varsa) bulundurmak önemlidir.Eğer kullanmayı bilmiyorsanız bir işinize yaramayacaktır.
 Gerekli ekipmanlarınızı belirleyiniz.Gerekli ekipmanlar;giyeceğiniz botlar,kıyafetler,teknik (iniş için) ekipmanlar ve ihtiyaç duyulan iplerdir.
 Kask takınız.Tırmanırken ya da iniş yaparken her an bir taş veya kaya düşme riski vardır.Bu yüzden daima kask kullanınız.
 Gerçekçi zaman hesapları yapın.beklenmedik durumlar için kanyon geçişi için ayırdığınız süreye fazladan zaman ilave edin.Birtakım olumsuzluklar yaşandığında problem çözümü gün ışığında her zaman daha kolaydır.
 Kanyona mümkün olduğunca erken giriş yapın.
 Beklenmedik kazalara karşı hazırlıklı olun: yanınıza el feneri,kuru kıyafetler,fazladan yiyecek ve içecek,ilk yardım malzemesi ve kurtarma ekipmanı alın.Hazırlıksız yakalanarak küçük bir problemin trajediye dönüşmesine izin vermeyin.
 Nereye gittiğinizi,ne yapmayı planladığınızı ve ne zaman döneceğinizi birilerine söyleyiniz. Eğer arama ve kurtarma gerekli olursa,birileri sizin yokluğunuzu rapor edene kadar arama kurtarma çalışmaları başlamayacaktır.Arama kurtarma ekipleri nereye bakacağını bilirse ,kurtarma çalışmalarının başarılı olma olasılığı artacaktır.

“Teknik Bilgiler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir