Bireysel Ekipmanlar

KASK

Öncelikle güçlü bir kask gerekli. Ben bir çok modeli ve markayı kullandım ve bu konuda en iyi marka “Petzl”. Çok güçlü ve kendini ispatlamış modelleri var. Kaya tırmanışında kullanıyan son sistem darbe emici ve tek kullanımlık kasklar kanyonlarda işe yaramazlar. Genellikle 2 gün süren geçişler ( bu bir ortalama) esnasında yukarıdan sürekli bir taş yağması muhtemel. Bununla birlikte inişler ve kovuklarda kask darbe alabiliyor.Ayak kaymalarında da kaskın darbe alması mümkün. Tüm bunlar düşünüldüğüde Tek katman ve sert kabulku bir kask en iyi tercih.

AKAKKABI

Bir çok ayakkabı moıdeli var kanyonlarda kullanılan. Özellikle sörf ayakkabilerida kullanılıyor. Kanyonlar tam bir ayakkabı düşmanı. İçeri giren su her adımda büyük bir iç basınç yaratıyor ve ayakkabı ne marka ve model olursa olsun ters basınçtan dolayı çok çabuk yıpranıyor. Çamur, su, yosun ve liken birleşimi düşünüldüğünde ayakkabının vibram veya diğer kaymaz tabanlardan birine sahip olması çok ta bir şey değiştirmiyor. İnanılmaz kaygan ortamlar. Suyu dışarı hızlı tahliye edebilen bol delikli bir spor ayakkabı veya hafif yürüyüş modelleri tercih edilebilir. İki ayakkabı taşımak çok mumkün olmadığından seçilecek olan ayakkabının kanyon içine yaklaşırken ve çıkışında dik yamaçlarda ve asfalt yola kadr olan mesafelerde de iş yapabilmesi göz önünde bulundurulmalı.

NEOPREN

Çok önemli malzemelerden biride neopren tulum. Yani dalgıçların giydiği kapalı devre kumaş sistemine sahip tulumlar. Bunların kanyon için olanları mevcut. 2.5 mm kalınlığında, dirsek, diz ve kalçada ekstra yıpranma pedleri olanlar tercih edilmeli. Benim tercihim, ceketli olan modeller. Şortlu modeller çok fazla üşütebiliyor. Çok sıcak olduğunda ceketi çokarmak yetiyor. Neopren giyilmesinin önemi ısı kaybı. Hipotermi bilinenin aksine dondurucu soğuklarda başımıza gelen bir bela değildir. Tamamen önlenebilir. Üstelik sürekli darbelere maruz kalınan bir ortamda tenimizin üzerinde 2.5 mm’lik bir katman çok işe yarıyor.

ÇORAP

Kullanılacak bir dalgıç çorabı (wetsocks) epey iş görecektir. Olmasada olur. Bu arada çorap kullanacaklar için ayakkabının büyüklüğünü hesaba katmaları gerekiyor.

ELDİVEN

Tamamen opsiyonel. Kullanılacaksa yarım parmak tercih edilmeli

SIRT ÇANTASI

Farklı marka ve boyutlarda gelir. Önemli olan bu yüzen suya dayanıklı, ve 45 ila 55 litre hacme sahip olmasıdır. Sudan hızlı boşaltmak için, alt taban ve geniş halkalara genişletilmiş yan ızgaraları olması uygundur.

DÜDÜK

Özellikle sulu kanyon içindeki şelale, çavlan ve akan suyun sesinden ötürü konuşarak iletişim kurmak, bağırarak sesli uyarılarda bulunmak çok zordur.

Bu yüzden düdük ile iletişim sağlama tercih edilir.

  • 1 Düdük sesi = Dur, Tamam.
  • 2 Düdük sesi = İp boş.
  • 3 Düdük sesi = Aşağı ip ver.
  • 4 Düdük sesi = Yukarı ip çek.
  • Hızlı sırayla daha fazla düdük= Acil tehlikeli bir durum var.

ÇAKI

Katlanabilen, kuru veya sulu ortamda  kullanıma uygun şekilde rahatlıkla ip kesebilecek keskinliğe sahip her sporcuda bulundurulması zorunlu bir malzemedir.

TERMAL  BATTANİYE

İnce yansıtıcı polietilen, metal vakum, yiyecek depolamak için kullanılan kağıt türünün bir ürünüdür. Ağırlığı çok azdır ve yer işgal etmez. yaralı korumak veya acil durumlarda dış etkenlere karşı korumak amacıyla da kullanılabilir.Uyku tulumu ile yer arasında izolasyon sağlayarak vücut ısınızı daha iyi korumanızı sağlar.

KAFA FENERİ

En az 3 metreye kadar su gecirmez, tercihen pil ile çalışan ve kaska takılabilir özellikte olmalıdır.

1
*Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?*
Powered by