5 Aralık 2016

Teknik Ekipmanlar

Teknik Ekipmanlar

Karabina

İstasyon kurmak ,emniyet, iniş, ipte yükselme ve malzeme taşımada kullanılan en önemli teknik malzemedir.

Tür ve çekerleri semboller ile üzerlerine işlenmiştir ve türü yazmayan karabinalar B (basit) olarak kabul edilir.

Karabinaların anal eksen çekeri, yanal eksen çekeri ve kapı açık çekeri vardır. Anal ekseni en yüksek, yanal ekseni  düşük ve kapı açık ekseni ise en az seviyededir. Buna göre karabina her zaman anal eksen çekeri, yani uzun eksenine  yük binecek şekilde kullanılmalıdır. Bu çekerlerin birimi kN düzeyindedir.

Kanyonlarda kilitli, otomatik kilitli ve somun kapılı karabinaları kullanırız. Ekspres üzerindeki karabinalar ise tel  kapılı kilitsiz ve metal kapılı kilitsizdir. Somun kapılı karabina yalnızca istasyonlarda, kilitli ve otomatik kilitli  karabinalar ise istasyon, emniyet, iniş ve malzeme taşımada kullanılır.

Kilitli ve otomatik kilitli karabinaların üzerinde H (hms) somun kapılının ise Q (quicklink) sembolleri vardır.

Çelik veya alüminyumdan üretilirler. Alüminyum karabinalar hafif olduğu için daha çok tercih edilir.

Karabinalar kullanılmadan önce olası bozukluklara karşı kontrol edilmelidir.

Kullanım ömürleri ve yıpranma payları vardır. Uzun süre kullanım, yüksekten düşme veya bakımsızlık sonucu görülüp hissedilebilen veya tam tersi farkedilemeyen hasarlar oluşabilir.

Kapı yay mekanizamasındaki bozukluklar, gevşek kapı menteşe pini, gevşek kapı kilit mekanizması, aşınma, bölgesel renk değişimi, çatlak, kırık veya paslanma gibi hasarlar büyüteç yardımıyla rahatlıkla anlaşılabilir.

Yüksek bir yerden düşen karabinalarda görülemeyen kılcal çatlaklar oluşabilir bu yüzden kullanılmamalıdırlar.

Karabinaların yanlış ve aşırı kullanımı sonucu kazalar yaşanılabilir. Kapısı açıkken yük bindirilmesi veya aşırı yüklenme sonucu kapısının açılması kazalara neden olabilir.

Kapıları mutlaka kapatılmalıdır, sivri ve köşe kayalara çok yakın iniş yapıldığında takılarak içeriye açılabilir.

Karabinalar nem ve tuzlu sudan uzak tutulmalıdır. Kuru ortamlarda muhafaza edilmelidir.

Sulu kanyonlarda karabinaların kilit bölümünün içine kum taneleri girer ve açılmasını zorlaştırır. Bu yüzden kilidi  tam sıkıldıktan sonra, bir tık geri açılmalıdır böylece sıkışma olmayacaktır.

Karabinaların kapılarının doğru bir şekilde açılıp açılmadığı kontrol edilmelidir. Kapı kolay ve düzgün şekilde açılıp  kapanmıyorsa WD40 sprey ile yağlanılabilir.

Ekspres

İstasyon kurulumu, yan geçiş ve emniyet almada kullanılan, kolay açılabilen 2 Karabina’nın ara band ile birleştirilmesiyle oluşan yardımcı teknik malzemedir.

Sekizli

İsmini sekiz rakamına benzemesinden alır.

Büyük ve küçük gözü olan, (Bu küçük göz sekizliyi taşımak içindir, inişlerde hiçbir rolü yoktur.) çift iple kullanıma  olanak sağlayan yapısıyla iniş, emniyet ve istasyonlarda  kullanılan basit bir teknik malzemedir.

Çalışma prensibi; ipin sürtünme kuvvetinden yararlanır ve Yarım Kazık (İtalyan Bağı) Düğümü mantığında çalışır.

İp ikiye katlandıktan sonra Sekizli’nin büyük gözünden içeriye geçirilir, emniyet kemeri üzerindeki Karabina’ya takılır ve iniş teknikleri uygulanarak iniş yapılır.

Sekizli’nin yapısı gereği tüm kalınlıktaki iplerle iniş yapılabilir.

İpte iniş rahat ve Atc’ye göre daha hızlıdır.

Hızlı yapılan inişlerde Sekizli ısınacaktır.

Sekizli’de, Atc’nin aksine farklı bağlama şekilleri kullanılabilir.

İpe girilirken, Sekizli’nin içinden dolanan ipler birbirleri ile üst üste  gelmemelidir. Bu durumda sporcunun inişi  zorlaşacak ve sıkışma oluşursa ipte asılı kalacaktır.

Sekizli, Atc iniş malzemesine göre, iniş sırasında ipin aşağıda daha çok burgulanmasını sağlar.

Uzun süre kullanımında iç bölümünde aşınma oluşacaktır, beklenen normal bir durumdur.

Sekizli, mümkün olduğu sürece Karabina’dan çıkarılmadan ipe girilmeli ve çıkılmalıdır.

Sekizli’yi yüksek bir yerden düşürmeniz ya da kaybetmeniz sonucu, Karabina ile Yarım Kazık (İtalyan Bağı) Düğümü yaparak inebilirsiniz. Yarım Kazık (İtalyan Bağı) ile iniş sonunda aşağıda ip burgulanacaktır. Karşılaşılması  normal bir durum olsa da kontrollü inilmelidir.

İniş yapılırken Karabina ve Sekizli’ye çok fazla yaklaşılması sonucu saç, deri, giysi ve kask perlonu sıkışabilir. Sıkışma yüksek seviyede olursa sabit kalınmalı ve yardım istenmelidir.

Çamurlu ve ıslak iplerle de kullanılabilir.

İhtiyaç çeşitliliğine göre, farklı şekillerde geliştirilerek, üretimi yapılmaktadır.