0 532 321 01 01 ict@ict.org.tr

Birinci Ağızdan Uludağ da Kaybolan 2 Dağcıyı Bulma Hikayesi

1 Aralık 2019'da bireysel olarak Uludağ zirve yürüyüşüne başlayan ve akabinde siste kaybolan amatör dağcı Efe Sarp (37) ve Mert Alpaslan'ın (31), birinci ağızdan bulunma hikayesidir. 2.450 kişi tarafından, 17 gündür kayıp 2 dağcıyı arama faliyetleri sonucunda, bulunan montun yakınında kanyon olmasından dolayı, Afad aramaların kanyon içinde detaylı yapılmasına karar vermiştir.

my yazı ggdf  

Afad yetkilisi kış koşullarında kanyona girebilecek ekip konusunda, İstanbulda bulunan kulüplere başvuruda bulunmuş ve  olumlu bir  sonuç alamamışlar. Bunu duyan Eskişehir bölgesi antrenörlerimizden Hüseyin Dönmezoğlu hocamız bizimle temasa geçerek bu konuda yardımcı olup olamayacağımızı sordu. Biz de kulüp üyesi deneyimli arkadaşlarımızla istişare sonucu, Yavuz Hırçın, Erdal Yalçın, Yunus Kamber, Fuat Aytekin ve Adnan Dilekçi'den oluşan gönüllü 5 kişilik ekip kurduk.

Afad yetkilisiyle görüşüp kayıp dağcının bulunan montunun koordinatını istedik. Aldığımız koordinatı harita üzerinden incelediğimizde, kuş uçuşu 5 km olduğunu tespit ettik. Buna göre planlama yapmaya başladık. Daha sonra Afad Yetkilisi taranması gereken kanyonun 1 km'lik kısmıyla ilgili harita gönderdi. Bu haritanın Uludak Dağcılık'tan İsmet Şentürk tarafından hazırlandığını öğrendik. İsmet Şentürk'le irtibata geçerek, planın ayrıntılarını revize ettik. Afad yetkilileri bizim kamu kuruluşunda çalışan arkadaşımız için valilik izni çıkardılar.

.

İlk plan, bizim 18 Aralık sabah saat 4:00’de, İstanbul’dan çıkıp, Bursa’da İsmet Şentürk’le buluşup, 6 kişilik ekibin Afad helikopteriyle kanyon ağzına bırakılmasıydı. Daha sonra Afad yetkilisi tarafından aranıp, bu arama faaliyetinin olumsuz hava koşulları,soğuk su, bölgede bulunan vahşi hayvan ve arama ekibinden birinin olası kaza geçirmesi sonucunda, tahliyenin uzun zaman alacağı riskinden dolayı arama faaliyetini iptal etmemiz gerektiği söylendi. Biz de İsmet Şentürk’le görüşüp, bireysel insiyatif alarak, arama faaliyetine devam etmeye karar verdik. İstanbul’dan sabah saat 3:30’da uyanıp, diğer ekip arkadaşlarımızı evlerinden aldık. Sabah saat 7:00 de, Bursa merkez de İsmet Şentürk’le buluştuk. Masrafını kendi imkanlarımızla karşıladığımız minübüsle oteller bölgesine gittik.

Kanyon'da Aramalar Başlıyor

Sabah saat 8:50'de oteller bölgesinde kanyon girişine doğru karda yürümeye başladık. Saat 11:30'da kanyon ağzına ulaştık.  Kanyon içinde kullanacağımız giysi ve  ekipmanları kuşanarak faaliyetimize başladık. Kanyon içinde bold çakmadan  ağaçlardan doğal istasyonlarla  inişler yaptık. Saat 13:00 gibi kaybolan dağcılardan birinin cansız bedenine ulaştık. Koordinatı Afad ve Jandarma'ya, olay yerinden vererek, tahliye edecek helikopterin daha kolay bulması için termal battaniyeyi yere serip taşlarla sabitledik ve kanyonda arama faaliyetlerimize  devam ettik. 1 saat sonra helikopterin geldiğini gördük.

Kanyon içinde iki buçuk saat devam ettikten sonra, 1ci dağcının yaklaşık 600 mt. ilerisinde, saat 15:30'da 2ci dağcının cansız bedenini suyun içinde bulduk. Aynı şekilde olay yerindeyken, koordinatı paylaştık ve  rahatlıkla görülebilsin diye olay yerini termal battaniye ile  işaretledik.

Cansız bedenlerin bulunması sonrası, bölgeyi çok iyi bilen İsmet Şentürk, 50-60 metre geriye dönerek kanyondan uygun çıkış yeri buldu. Yaklaşık 60-70 metre tırmandıktan sonra ormanda kendisinin bildiği patikaya çıktık. Patikadan yürürken helikopter seslerini sürekli duyuyorduk. Patikadan köy yoluna çıktık, Afad yetkililerinin bizi alması için gönderdiği bir araçla saat 17:30'da yola çıktık.  Araç bizi Hamamlıkızık köyüne götürdü. Köy kahvesinde ikram edilen çaylar eşliğinde kuru elbiselerimizi giydik. Jandarma aracı ile  Kestel Jandarma Karakolu'na gittik. Olayla ilgili tutanak tutuldu ve cansız bedenlerin görüntülerinin sosyal medyada paylaşılmaması konusu hatırlatıldı. Daha sonra jandarma aracı ile kendi aracımızın olduğu yere bırakıldık ve İstanbul'a doğru yola çıktık.

Konuyla ilgili basında çıkan haberleri aşağıda ki linklerden takip edebilirsiniz. 

http://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-uludagdan-kahreden-haber-tespit-edildi-6103890/2

http://video.haber7.com/video-galeri/150991-uludagda-kayip-amator-dagcilar-iste-boyle-bulundu

https://www.cnnturk.com/turkiye/uludagda-kayip-amator-dagcilar-iste-boyle-bulundu

https://www.dailymotion.com/video/x7pc6qq

https://www.youtube.com/watch?v=iCkgQLOomOY

https://www.dailymotion.com/video/x7pbvzx

https://www.haberler.com/ozel-uludag-da-kayip-amator-dagcilar-iste-boyle-12731613-haberi/

Ict ailesi olarak;

Ölenlere Allahtan rahmet, kalanlara baş sağlığı diliyoruz.
Başta İsmet Şentürk olamak üzere, tüm ekip arkadaşlarımıza, Afad ve Jandarma yetkililerine teşekkür ediyoruz.